Pentair Pentek RFFE20-BB Big Blue Water Filter, 20-Inch, Whole House Radial Flow Iron Reduction Replacement Cartridge, 20" x 4.5", Pack of 4
★★★★☆ 4.0 79 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by whatgoesonmedia.cleverpig.co.uk
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Pentair Pentek RFFE Filter Cartridges are designed to provide an easy and effective method of reducing dissolved iron from water, which greatly improves the taste. This cartridge helps to eliminate the orange and brown stains often found in sinks, toilets, tubs and other plumbing fixtures. It also reduces the possibility of damage to pipes and water heaters and reduces up to 3 ppm dissolved iron. It adds no harmful chemicals to the water, making it completely safe for drinking water applications. The Pentek RFFE20-BB Cartridge is designed for use in the Pentek 20-inch Big Blue Filter Housing and should be installed on the main cold water line after the pressure tank or water meter. For best results, pre-sediment and post-carbon treatment is recommended.
  • GREATLY IMPROVES TASTE by filtering up to 3 PPM of dissolved iron. Eliminate metallic taste
  • PREVENT RUST STAINS on sinks, toilets and plumbing fixtures and prevent appliance damage
  • WHOLE HOUSE FILTERING on main water line, works great for well water
  • FITS ALL 20" Big Blue or other heavy duty housings and can replace any 4.5" x 20" Iron reducing filter
  • REPLACE EVERY 3 MONTHS for 3PPM reduction with a family of four
Set Name Big Blue
Brand Name Pentek
Unit Count 4.0 Count
Item Weight 9.75 Pounds
Manufacturer Pentair
Model Number RFFE20-BB
Material Type Iron
Item Type Name Whole House Radial Flow Iron Reduction Replacement Cartridge
Number of Items 1
Product Benefits Removes Impurities
Included Components Filter
Manufacturer Part Number 155263-43-APC
Item Dimensions D x W x H 4.5"D x 4.5"W x 20"H
External Testing Certification NSF
Manufacturer Warranty Description 30 day manufacturer
Global Trade Identification Number 30051678263038
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4 out of 5
★★★★☆
79 ratings | 32 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
75% (59)
4 stars
8% (6)
3 stars
4% (3)
2 stars
2% (2)
1 star
11% (9)